SUMP – valami készül Törökbálinton

Az elmúlt egy évben többször találkozhattunk Törökbálinton a SUMP betűszóval, de mi is ez!?

A SUMP a Fenntartható Városi Mobilitási Terv (Suistanable Urban Mobility Plan) rövidítése. Ez egy olyan tervtípus, amelyet valahol a közlekedésfejlesztés és a várostervezés között kell elképzelni. Legfontosabb célkitűzései eltérnek a hagyomá-nyos közlekedésfejlesztési tervek céljaitól: nem egyszerűen jól működő közlekedést, elegendő közúti, vasúti stb. kapacitás biztosítását célozza, hanem egy olyan komp-lex rendszer kialakítását, amely működésének nem feltétele a folyamatos növekedés és erőforrásbevonás, azaz egy fenntarthatóan jól működő közlekedési rendszer alapjait fekteti le a városban és a város környéki kapcsolatokban. A fenntarthatóság e tervekben egyaránt vonatkozik a környezeti, a társadalmi és a gazdasági fenntart-hatóságra.
A SUMP fontos jellemzője az emberközpontúság, az érintettek bevonása, amely egyik kézzelfogható megjelenési formája a részvételi tervezés: a helyiek és más érintettek tájékoztatása és bevonása a tervezési folyamat minden szakaszába, a helyzetfeltárástól a megoldási javaslatok kidolgozásáig, elősegítve a SUMP-ból következő intézkedések társadalmi elfogadását és a megvalósítás közösségi támogatását. A SUMP hosszú időre meghatározza a város közlekedésének fejlődését, érdemes tehát alaposan végiggondolni az igényeket és a rájuk adható válaszokat.
A SUMP a városra, mint komplex egészre tekint, amelyek problémáit nem egy-egy útépítéssel vagy egyszerű infrastruktúra-fejlesztéssel, hanem egymásra épülő, egy-mással összefüggő intézkedések sorával lehet kezelni. A terv kidolgozása hosszabb időt vesz igénybe, a széleskörű adatgyűjtést (közlekedési, városszerkezeti, statiszti-kai, gazdasági adatok, felmerült fejlesztési ötletek, problémák stb.) követően történik meg a jövőkép és a részletesen meghatározott célok megfogalmazása – ebben a témában szeptember 16-án tartott a tervező lakossági műhelymunkát a Munkácsy Mihály Művelődési Házban.
A célok megfogalmazását követően határozzák meg azokat az eszközöket, amelyek a célok elérése érdekében a város lehetőségére állnak, illetve az itt élők számára elfogadhatók és reálisak. Az eszközrendszerben az infrastrukturális beruházások mellett természetesen helyet kapnak az okos, költséghatékony megoldások, a szer-vezési és menedzselési feladatok, a kommunikáció, illetve ezek nem csak a közle-kedés területét, hanem a városfejlesztés, a gazdaságfejlesztés, a térségi kapcsola-tok, illetve a különféle beruházások területét is érintik.
A törökbálinti SUMP kidolgozása során a tervező KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. már eddig is több alkalommal igyekezett bevonni a helyi lakosokat a terv egyes részeinek kidolgozásába, és ez a következő hónapokban is így lesz. Hamarosan elkészül az eszközrendszer kidolgozásával is, és ezt követően várható, hogy az eddig elkészült összes munkarész véleményezhető lesz.
A további lépések során intézkedési csomagok (milyen konkrét lépéseket kell tenni?) és az ezekből következő projektek meghatározása lesz a feladat. Végül a közösség és a képviselő testület elfogadását követően már „csak” el kell indulni a közösen felvázolt jövőkép felé, és lépésről-lépésre megvalósítani a SUMP-ban megfogalmazottakat.

Barna Zsolt

Törökbálint interaktív térképe

Online növényhatározó

Törökbálint hivatalos honlapja


2017 tavasz-nyár: kirándulások
2017 tavasz-nyár: nomád tábor
2019 tavasz-nyár: faültetés
2019 tavasz-nyár: majális
2019 tavasz-nyár: Plant for The Planet
2019 tavasz-nyár: falocsolás
2019 tavasz-nyár: erdőtakarítás
Prev Next