Lépések a hulladékmentes élet felé

Néhány éve találkoztam először a zero waste koncepcióval.

Ez arról szól, hogy a környezetvédelem jegyében valaki eltökéli magát, hogy nem termel szemetet a leg-kisebb mértékben sem.
Nagyszerűnek és motiválónak gondolom ezt az életmódot és minden elismerésem a követőinek. 👏
Persze nem megy ez az egyik napról a másikra. Elég, ha annyit megteszünk, amennyit jólesően, szívesen módosítunk a gyakorlatunkon és minden nap törekszünk a környezettudatosabb életre. Eleinte elég kis lépésekben haladni, és gondosan kialakítani egy általunk fenntartható rutint.

Egy egyszerű módja annak, hogy kevesebb szemetet termeljünk, ha kevesebbet fogyasztunk. Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy mire is van szükségünk valójában és csak azokat a dolgokat vegyük meg, ami tényleg nélkülözhetetlen számunkra. Írjunk bevásárló listát és ragaszkodjunk hozzá! Így könnyen elkerülhetjük az impulzív, hirte-len döntésből fakadó vásárlást és a későbbi mérgelődést a felesleges termékek miatt. Valamint a helyet sem foglalják otthonunkban.
Törekedjünk arra, hogy minél kevesebb élelmiszert kelljen eldobni a lejárt szavatossága miatt. Időnként nézzük át a hűtőszekrényünket, mi az, aminek rövid határidőn belül el kell fogynia és rakjuk ezeket a felső polcokra, látható helyre, hogy biztosan eszünkbe jusson elfogyasztani.
Válasszunk papírcsomagolású termékeket a műanyagba csomagolt társaik helyett, de ennél is jobb döntés, ha magunk viszünk használt csomagolóanyagot vagy csomagolásmentes árukat veszünk.
Gondoljuk át, hogy van-e olyan termék, ami a közeli termelőktől beszerezhető. Ha a helyi kínálatból választunk, akkor nincs szükség az árukat tizesével dobozba rakni, majd az egységcsomagokat raklapra tenni és fóliával sokszor körbetekerni, hogy szállításkor ne boruljanak fel és ne érje őket víz, pára, por.
Felesleges, de használható tárgyainkat ajándékozzuk el! Lehet, hogy valakinek pont egy ilyen termékre van szüksége. (Facebook csoportok: Zero waste Törökbálint, Törökbálint minden ingyen)
Kerüljük el az egyszer használandó termékek vásárlását. Lehet, hogy családunktól, barátainktól kölcsön kérhetünk vagy bérelhetünk is ilyen eszközt. Esetleg körül nézhetünk, hogy használtan beszerezhető-e a termék.
Törekedjünk arra, hogy olyan termékeket vásároljunk, amik javíthatóak és meghibásodás esetén nem kell a szemétbe dobni, hanem elég a szervizbe elvinni.

Mivel minden lehetséges csatornán a több és még több fogyasztásra buzdítanak minket a reklámok, így nehéz ellenállni nekik, de a túlzott fogyasztás nem csak a Földnek és a környezetünknek rossz, a pénztárcánknak is. Rengeteget nyerhetünk, ha vásárlás előtt megkérdezzük magunktól hogy “Tényleg kell ez nekem?”

Lantos Eszter

Törökbálint interaktív térképe

Online növényhatározó

Törökbálint hivatalos honlapja


2017 tavasz-nyár: kirándulások
2017 tavasz-nyár: nomád tábor
2019 tavasz-nyár: faültetés
2019 tavasz-nyár: majális
2019 tavasz-nyár: Plant for The Planet
2019 tavasz-nyár: falocsolás
2019 tavasz-nyár: erdőtakarítás
Prev Next