Szövetségben a természetszerető horgászokkal

A horgászokat természetszerető embereknek tartom.

A horgászat olyan hobbi, illetve sporttevékenység mely szorosan kötődik a velünk együtt élő összes lényhez. A horgász akkor boldog, ha tevékenységét a természettel összhangban, egészséges, jól működő ökoszisztémában űzheti, ahol a halakon és a horgászon kívül minden más vízhez kötődő élőlény, vízi madár, kétéltű, ízeltlábú, emlős és növény együttélése biztosított. Szerintem egy természetszerető horgász sem kívánja, hogy a kevés megmaradt vizes élőhelyből egyet elpusztítsunk. A horgász inkább egy új élőhely kialakítására szavaz, a horgász a nádast szereti!

A törökbálinti önkormányzat, illetve Elek Sándor polgármester régi ígérete, hogy a horgászoknak a törökbálinti tóért „cserébe” egy új horgásztavat létesít. Ennek a horgásztónak a kiszemelt helyszíne a Dulácska feletti lápos, vizes, nádas terület. Több év munkájával el is jutott az önkormányzat oda, hogy ezt a területet az államtól megvásárolta. Úgy hiszem, hogy ez alapvetően jó hír, mert ezzel a tulajdonszerzéssel ennek a természeti szempontból értékes területnek az önkormányzat lett a gazdája, azaz elviekben a helyi közösségnek nagyobb beleszólása kell, hogy legyen abba, hogy mi történik a területtel.


Minden túrázó, természetszerető és környezetéért aggódó ember Törökbálinton ismeri ezt a területet. A Kerekdomb Környezetvédelmi Egyesület régi terve, hogy itt tanösvényt, madárvártát alakítson ki, ahol ezt a Törökbálinton egyedülálló vizes élőhelyet közösségünknek jobban bemutathatja, megismerhetővé teheti és mindenkivel megszerettetheti. Ennek az élőhelynek rendszeres látogatója a szürke gém és a nagy kócsag, előfordul a fehér gólya, de szerencsével megfigyelhető a fekete gólya, a sárszalonka is. Nagytestű vízi madaraink mellett rengeteg madár fészkelő helye, élőhelye ez a kis gyöngyszem, ezért mind erdei, mind mezei madarak megfi-gyelésére alkalmas. Nekem személyesen a legszebb élményem, amikor őszapó rajjal találkoztam a környéken.

A klímaváltozás tekintetében tagadhatatlanul elképesztően fontos feladat a vízvisszatartás elősegítése. Minden a vizes élőhelyért aggódó törökbálinti aggódva figyeli, hogy évek óta nyaranta száraz a Hosszúréti patak törökbálinti ága. Kedves, szerethető patakunk időszakos vízfolyássá változott az elmúlt három év aszályai miatt. (Emiatt az illegális vízkivételt sem kezelhetjük elnézően!) Eleve kérdéses, hogy a Dulácskához tervezett horgásztó feltölthető-e megfelelő mennyiségű vízzel. Az sem elhanyagolható, hogy a védett állat- és növényfajok tömegét pusztítná el a megrajzolt meder kimarkolása. A párolgást, szivárgást nem számolva a becslések szerint a patak teljes éves vízmennyisége lenne szükséges a feltöltéshez!

De jó hír, hogy elképzelhető olyan megoldás, ami egyszerre biztosít a horgászok számára sportlehetőséget és szolgálja veszélyben lévő vizes élőhelyeink megőrzését, és még a villámárvizek kockázatát is csökkenti a patak teljes hosszában. Igen, talán nehezebb előre lépni, több szereplő együttműködése kell hozzá, jobban kell akarnunk megvalósítani, de együtt mindannyian sokkal többet nyerhetünk vele!

Hivatalos nevén a Károlyi Mihály utcai száraztároló (ld. homlokkép) kialakítására árvízvédelmi okokból került sor. Itt egy alsózsilipes műtárgy biztosítja azt, hogy árvíz esetén ne tudjon túlságosan nagy mennyiségű víz átfolyni a tározón, így csökkentse az árvízi terhelést az alsó szakaszokon. A tározó kapacitása óriási, ezért meggyőződésem, hogy árvízvédelmi szerepét egy állandó vízállású tározóként is el tudná látni. Így földmunkák, vizes élőhely elpusztítása nélkül, a műtárgy átépítésével lehetne elérni, hogy a horgászatra is megfelelő mélységű duzzasztott tó alakuljon ki.



Ennek a tározónak a visszaduzzasztása horgásztóvá véleményem szerint összességében sokkal több haszonnal járna a településen élők számára (amibe beleértem a kétéltű és madárpopulációt is). Egyrészt a lakott terület közvetlen közelében alakulna ki egy szerintem páratlan szépségű tó, ami talán részben felejttetheti a két autópálya közelségét az ide kisétáló városlakókkal. Másrészt a duzzasztással egy új vizes élőhely jönne létre, ami ráadásul hozzájárulhat a meglévő jobb egészségéhez is. A tónak a vízpótlását és egyben az árvízvédelmet jelentősen elősegíthetné, ha az M7-es Érdi úti oldalán található csapadékgyűjtő árokrendszert az autópálya alatt visszavezetnék ebbe a záportározóba. Ebben az árokban csak úgy hömpölyög a víz a záporok során! És ez a víztömeg a zsilip után éri el a patakot, visszatarthatatlanul zúdul rá a Dózsa György utcai patakszakasz kertjeire, házaira. Szerintem ezek az előnyök érnek annyit, hogy ezért a megoldásért érdemes legyen több szervezőmun-kát, egyeztetést, kicsit több tárgyalást lefolytatni!


Szóval szerintem a horgász és a természetszerető ember érdeke egybeesik a száraztározó duzzasztóvá alakításával, és erre a megoldásra a természet is örömmel szavaz!

Kedves Természetszerető Horgász! Kedves Városlakó! Kérlek vegyél részt ebben a fontos vitában (igen erről vita van!), vegyél részt az önkormányzat bizottsági és testületi ülésein, szólalj meg a jó megoldás érdekében, üzenj a képviselődnek, a polgármesterednek, hogy Te is a természettel szavazol! Legyen hangod, hogy a nádas legalább itt megmaradhasson!

Bruder Márton

Törökbálint interaktív térképe

Online növényhatározó

Törökbálint hivatalos honlapja


2017 tavasz-nyár: kirándulások
2017 tavasz-nyár: nomád tábor
2019 tavasz-nyár: faültetés
2019 tavasz-nyár: majális
2019 tavasz-nyár: Plant for The Planet
2019 tavasz-nyár: falocsolás
2019 tavasz-nyár: erdőtakarítás
Prev Next